Blog

HomeHome»Haberler»Regl sancısından kurtulun

Regl sancısından kurtulun

Adet Kanaması neden ve nasıl olur ?

Adet dönemi, rahim iç tabakasının adet döngüsü sonunda dökülmesi ve kanaması sonucu ile oluşan süreçtir. Adet kanaması  rahim iç tabakasının parçalarından ve bir miktar da kandan oluşur. Takip eden bir kaç günde, rahim iç tabakasının tekrar kalınlaşmaya başlaması ile dökülme ve kanama durur, adet kanaması da sona erer.

Adetin ortasına doğru ovulasyon, yani yumurtlama gerçekleşir. Kadınların vücudundaki yumurta, insan vücudundaki en büyük ve çıplak gözle görülebilen tek hücre olması ile de ayrı bir özellik taşır.

Adet ne kadar süre ile görülür ?

Bir kadın yaşamının ortalama 3,500 günü adet dönemine denk gelmektedir. Kaba bir hesapla, bluğ çağının başlaması ile birlikte, kadınların 450 kez adet gördüğü de söylenebilir. Tarımsal alanlarda çalışan kadınlarda bu sayı 150’ye düşmekle birlikte, tarih öncesi dönemlerde 50 olarak tahmin edilmektedir.

Bir adet dönemi ortalama 28 günde bir gerçekleşmekle birlikte 2 ila 7 gün arasında sürmesi normal olarak kabul edilmektedir.

Konu, içerik itibari ile temelde kadınları ilgilendiriyor gibi görünse de ilk çağlardan itibaren insanoğlunun gelişiminde ve planlamasında etkileri olduğu bilinmektedir.  İlk takvimlerde, kadınların adet dönemine gore zamanı belirleme tekniği kullanıldığı görülmüştür.

Periyodunuzun hangi günü vücudunuzda neler oluyor ?

Periyodunuzun hangi günü vücudunuzda neler oluyor ?

 

Adet ilk ne zaman görülür ?

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalara göre sağlıklı bi genç kız, 10 ila 16 yaşları arasında ilk adetini görmektedir. Günümüzde, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte, yeni nesiller daha kilolu yetiştiğinden, adet yaşı ortalaması da aşağıya doğru inmeye başlamıştır.

Bu bilgiler ışığında, 16 yaşına gelip henüz adet görmemiş iseniz, bir jinekoloğa görünmeniz, sağlığınız açısından önemlidir.

 

 

Doğru bilinen yanlışlar…

Toplum olarak malesef kulaktan dolma bilgiler ile “zenginleştirilmiş” bir bilgi dağarcığımız olduğundan, adet ile ilgili bilimsel temellere oturmayan bir çok şehir efsanesi de ne yazık ki türemiştir. Bu efsanelerin ne kadarında gerçeklik payı var, gelin beraberce bakalım:

– Kadınlar ilk adetten sonra belli bir düzende adet olurlar. Yanlış. Adet dönemi düzenli bir şablon başlayana kadar farklı olabilir. Bazı kadınlarda hiç bir zaman düzenli olmaz. Ortalama adet görme süresi ise 28 gündür.

– Genç kızlarda bazı aylar adet görmemek normaldir. Doğru. Zira herkesin adet dönemi farklıdır.

– Beslenme adet döneminin süresi üzerinde etkilidir. Doğru. Dengeli ve doğru beslenmek, bir çok konuda olduğu gibi adet döneminde de etkilidir.

– Bu dönemde vajinadan gelen kan rahim astarından kaynaklanmaktadır. Doğru.

– Stress iki adet dönemi arasındaki süre üzerinde etkilidir. Doğru.

– Her kadın adet sancısı çeker. Yanlış. Bazı kadınlar bu dönemi ağrılı geçirirken, bazı kadınlar daha hafif geçirirler.

– Adet döneminde egzersiz yapılmaz. Yanlış.  Bu dönemde egzersiz yapılabilir. Bilimsel araştırmalar, makul oranda ve vücut zorlanmadan yapılan egzersizlerin, bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olduğuna işaret etmektedir.

– Adet döneminde hamile kalamazsınız. Yanlış. Korunmasız ilşki sonucunda, bu dönemde dahi hamile kalabilirsiniz zira periyodunuz kısa sürüyorsa, periyodun hemen sonrasında yumurtlama olur. Erkeğin spermleri de cinsel ilişki sonrasında 5-6 güne kadar canlı kalabilmektedir.

Düzensiz adet dönemleri (dönemin 7 günden daha uzun olmasından tutun da, dönemin bir türlü başlamamasına kadar) muhtelif sebeplerden kaynaklanabilir.  Aşırı kilo kaybı, hamilelik beklentisi stresi, belirli ilaçların kullanımı ve hatta Rahim kanseri dahi bu düzensizliğe sebep olabilir. Eğer adet düzensizliği yaşıyorsanız, jinekoloğunuza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Adet ağrıları kaderiniz değil

Regl sancısı kaderiniz değil

 

Regl sancısına / adet ağrısına nasıl son verebilirim ?

Öncelikle, şiddetli ve dayanılmayacak ağrılarınızın olması durumunda her tıbbi sorunda olması gerektiği gibi doktora görünmenizde ve en yetkili ağızdan durumunuzu öğrenmenizde fayda var.

Adet sancısı çeken bir çok insan öncelikle ağrı kesicilere başvurmaktadır. Çoğu zaman eşten dosttan duyulan ilaçlar ile ağrılarınıza son vermeniz bir yana, yan etkileri ile  de uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Diğer yandan, ağrı kesicilerin sadece geçici çözüm olduğunu da unutmamak lazım.

Ülkemize özgü bir diğer çözüm ise yine kulaktan kulağa menşeyli ot, bitki ve türevleridir. Bilimsel olarak, adet sancısına iyi gelen ve ağrıyı tamamen ortadan kaldıran ot/bitki henüz bulunmamıştır. Birisine iyi gelen bir diğerinde hiçbir etki göstermeyebilir.

Adet dönemi ağrılarının giderilmesinde bilinen en yaygın ve ispatlanmış yöntem ısıdır. Ayaklardan başlayarak vücudun ve özelliklede karın bölgesinin ısısını belli bir seviyede tutmak ağrıları minimal seviyelere indirmektedir.  Bilinen en eski ve etkili yöntemler olan sıcak su torbaları, kalorifer ile samimiyet artık günümüzde yerini daha teknolojik ve Pratik çözümlere bırakmıştır. Rituel de Beauté Özel Günler için Isıtıcı Bant tam da bu amaca yönelik üretilmiş, dokusu ve ısısı özel olarak hanımların hassas bölgesine uygun üretilmiş bir çözümdür. Uygulanması ve kullanması kolay, kullanıldığı dışarıdan belli olmayan Özel Gün Bandı, küçük boyutu ile çantada kolayca taşınabilmektedir.

İç çamaşırınızın üzerine dışarıdan uygulanan Rituel de Beauté Özel Günler için Isıtıcı Bant, sizi rahatsız etmeyecek şekilde ısınarak bu özel döneminizde 8 saat süre ile karın bölgenizi ısıtır. Hassas bölgeniz için özel ayarlanmış ısısı ile kan dolaşımınızı düzenler ve ağrılarınızın azalarak ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Adet dönemlerinde ağrı bir bölgede toplanabileceği gibi sırta, bele, kasıklara da yayılabilir. Bu durumda, bir adet Rituel de Beauté Özel Günler için Isıtıcı Bantını da iç çamaşırınızın dış kısmına (arka) uygulayabilirsiniz.

Periyodunuz süresince özgürlüğünüzü kısıtlayan ağrı ve sancılar ile yaşamak, bu dönemi depresif, yorgun ve sıkıntılı geçirmek artık kaderiniz değil. Rituel de Beauté Özel Günler için Isıtıcı Bant ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.