Blog

HomeHome»Haberler»Bikininin Tarihi

Bikininin Tarihi

5 Temmuz, 1946 tarihinde Fransız dizayncı Louis Reard, tasarladığı ilk modern bikiniyi, Paris’in tanınmış havuzlarından plan Piscine Molitor’da kamuoyunun beğenisine sundu. İki parçadan oluşan bikinin modelliğini, Micheline Bernardine adında bir dans performansçısı yaptı. Bunun sebebi hiçbir mankenin iç çamaşırına benzeyen bu yeni modeli benimsememesiydi. Bikini ismi ise, Amerika Birleşik Devletlerinin Pasifik Okyanusunda Bikini Atoll’da yaptığı atomik testlerden geliyordu. Bomba etkisi yapan bu modele, herhalde başka bir isim de verilemezdi.

İlk bikini modeli Michelle Bernardini

İlk bikini modeli Michelle Bernardini- Bikinin tarihi

Bikini, bir anda havuz modasına bomba gibi düşmüştü. Bir kısım muhafazakar yaklaşırken, özellikle erkeklerin olduğu kesim bikiniyi çoktan benimsemişti bile. Öyle ki, bikini modeli Bernardini, büyük bir bölümü erkeklerden oluşan, 50,000’den fazla hayran mektubu almıştı.

Çok geçmeden, Akdeniz sahilleri bikinili genç bayanlarla dolup taşıyordu. İtalya ve İspanya ilk başlarda bikiniyi yasaklamak isteseler de, 1950’li yıllara gelinmesi ile değişen zamana ayak uydurmak zorunda kaldılar.

Amerika’da ise durum biraz karışıktı. Amerikalılar 1960’lara kadar bikiniye ayak diremeyi başarmışlardı. 1960’ların başında, Brian Hyland’ın  “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka-Dot Bikini” şarkısı ve Beach Boys’un başı çektiği Kaliforniya sörf kültürünü anlatan gruplar sayesinde bu tabu yıkıldı. Özellikle Hollywood yıldızlarının bikiniyi benimsemesi de, bikini kültürünün hızla yayılmasına vesile oldu.

Günümüzde bikini ve varyantları dünyanın heryerinde rahatlıkla giyilen ve kabul gören, özellikle gençlerin vazgeçemediği unsurlar olmuştur. İki parçadan oluşan bikiniler ve alt kısmı mayoyu andıran kesimde giysiler plaj voleybolundan- atletizme varana kadar bir çok spor dalında da kabul görmüş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihte ilk bikinin Çatalhöyük’de M.Ö. 286-305 tarihlerinde giyildiği tahmin edilmektedir. Bu döneme ait eserlerde bugünün bikini modellerine benzeyen modelleri giyen dönem kadınları resmedilmiştir. Ülkemizde bikini giyen ilk Türk kadınının ise Belkız Rufa Kemali Söylemezoğlu olduğu rivayet edilmektedir.