Blog

HomeHome»Haberler»Kışın sağlıklı bir cilt için 10 uygulaması kolay öneri

Kışın sağlıklı bir cilt için 10 uygulaması kolay öneri

Kışın kuru havası, cildinizde kuruluk, kaşıntı ve irritasyon yaratarak tahribata yol açabilir. Ancak, kuru ciltle mücadelede bazı basit yöntemler uygulanabilir. Bu sayede cildinizi nemlendirebilir, kış boyunca yumuşak tutabilirsiniz.

İşte sizin için seçtiğimiz 10 kolay uygulanabilir öneri:

1. Evinize bir nemlendirici cihaz alın

Evinize ya da ofisinize alacağınız bir nemlendirici, içerideki kuru havayı nemlendirerek, cildinizin kurumasını önler. Yatak odanız da dahil, en çok kullandığınız odalarda nemlendiriciyi konumlandırarak işe başlayabilirsiniz.

thermostat

Termostat kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor

2. Isıyı düşürün

Dışarıda havalar soğuduğunda, ilk yaptığımız şeylerden birisi de içeride ısıyı artırmaktır.Ancak ısıyı artırmak, içerideki havayı daha da kurutacaktır. İçeride ısıyı 20-22 derece aralığında tutmaya çalışın.

 3. Sıcak duş ve banyolardan kaçının

Sıcak banyo/duş her ne kadar çekici görünse de, sıcak su cildinizdeki doğal yağları götürdüğünden cildinizi kurutur. Bunun yerine, 5-10 dakikalık ılık banyo/duş tercih edin.

Aynı şekilde elinizi yıkarken de sıcak sudan sakının- eğer eliniz kızarıyorsa, su cildiniz için sıcaktır.

 

4. Temizlik maddeleri konusunda daha seçici olun

Yanlış sabun seçimi, kuru cilde daha da fazla zarar verebilir. Örneğin, tahriş edici içerik ve parfüm içeren sabunlardan sakınmalısınız. Bunun yerine parfümsüz, nemlendirici sabunlar tercih edin. Aynı zamanda, daha az sabun kullanarak kışın cilt sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Bunun için kullanım alanlarını el-ayak vb ile sınırlayın.

5. Mevsimine gore yüz bakım ritüelinizi güncelleyin

Kış aylarında krem bazlı temizlik ürünleri tercih edin. Tonik ve sıkıştırıcı ürünler kullanımımızı mümkünse azaltalım. Birçok sıkıştırıcı ürün alkol içerir ve bu da cildinizi kurutan bir etkendir. Cildiniz abartılı yağlı değilse, alkolü az olan ya da hiç alkol içermeyen ürünlere odaklanın. Akşamları ise, daha zengin ve yoğun nemlendiriciler tercih edin.

nemlendir

Nemlendiricileri ihmal etmeyin!

6. Düzenli olarak nemlendirin

Her yıkamadan sonra nemlendirerek cildinizi sağlıklı tutun. Henry Ford Hastanesi, Dermatolojik Klinik Araştırma Bölüm Başkanı Linda Stein Gold: “Banyo ya da yıkama sonrası, cildinizdeki nemi hapsetmek için nemlendirici krem uygulayın” diyor. “Ilık ve nemli iklimlerde losyonlar daha iyidir. Tabi ellerinizi de unutmayın. Sürekli yıkamak da ellerinize zarar verir ve her yıkamadan sonra ellerinizi kremleyin. Özellikle bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken iyi bir plastic eldiven kullanın”.

7. Kışın da güneş kremi kullanılabilir

Kışın soğuk ve kasvetli günlerinde dahi zararlı UV ışınlarından korunmak önemlidir. Dışarı çıkmadan önce güneş görebilecek yerlerinize SPF 15 bir güneş kremi sürebilirsiniz.

8. Mevsime uygun ve doğru giyinin

Kış mevsiminde giydiklerimiz de kuru cilt sorununa katkıda bulunabilir. Özellikle yünlü ve sert giysilerin cilde direk temasını engelleyin. Zira her ikisi de kuru cildin tahriş olmasına ve kaşınmasına yol açabilir. Yumuşak ve nefes alan kumaşlar tercih edilmelidir. Aynı şekilde, cildinizi rahatsız etmeyen eldivenler de önemlidir. Eğer yün eldiven giyiyosanız, içine pamuklu ya da ipek koruyucu giyebilirsiniz.

hidrasyon

Yeterince su içiyor musunuz ?

9. Doğru beslenin ve susuz kalmayın

Colorado Üniversitesinden Barbara R. Reed: “Cildimiz bazen çok kuruduğunda, omega-3 ya da omega-6 yağ asitleri içeren, balık yağı vb gıda ve takviyelerin faydası olmaktadır” diyor. “Doğru su tüketimini de buna ekleyebiliriz. Tabi dışarıdan yapılan takviyeler de önemli” diye de ekliyor.

10. Islak giysileri vakit kaybetmeden değiştirin

Islak giysiler, sanılanın aksine cildi tahriş edebilir. Islak eldiven, çorap ve pantalon gibi kıyafet ve aksesuarlarınızı hızlıca değiştirdiğinizden emin olun.

 Kaynak: http://www.everydayhealth.com