Blog

HomeHome»Uzman Görüşü»Korkulu Rüya Selülit – Son Bölüm

Korkulu Rüya Selülit – Son Bölüm

Sevgili Rituel de Beauté takipçileri,

İlk iki yazımızda, selülitin oluşmaması için beslenme, yaşam tarzımızda yapmamız gerekenler ve bunlarla ilgili yaptığımız yanlışların yanı sıra sporun önemini vurgulamıştık. Bugünkü yazımızda ise selülitin hangi evresinde olduğumuz ve çözümlerinin üzerinde duracağız.

Selülitle doğru mücadele etmek için, önce hangi evrede olduğunu tespit etmek esastır.

Selüliti 3 evrede incelersek:

1. Evrede, ayakta dururken ya da yatarken görülmez, otururken farkedilir.

2. Evrede, ayakta dururken bazı bölgelerde görülür, yatarken farkedilmez.

3. Evrede selülither pozisyonda görülür.

1 ve 2. evredeyseniz, diyet + spor + etkili kremlerle masaj ve yaşam tarzımızda yaptığımız düzenlemelerle selülitlerimizden kurtulabiliriz. Ancak, 3. evre selülitimiz varsa sorunumuz tıbbidir ve üzülerek söylemeliyim ki selülit kremleriyle çözmeye çalışmak hayalciliktir.

Selülitin oluşumu

Selülitin oluşumu

Spora ek olarak selülit kremleri ile yüzeyde görünüm düzelmiş görünsede derinde rahatsızlık devam eder. Zira, selülit metabolitiktir ve bir cilt hastalığıdır. Tedaviside kozmetik değil, tıbbi olmalıdır. Tıbbi adı hidrolipodistrofi olan selülitin erken teşhisi mümkündür.
Ekografi ile yağ ve deri dokusu kalınlığını ölçülebildiği gibi (bir nevi ultrason), manyetik rezonans ile 3 boyutlu ölçüm yapılabilir ya da termogrofi ile kan dolaşımının az olduğu yerlerin ısısı düşük olduğunu tespit ederek selülit çok başlarda teşhis edilebilir.

 

Unutmayalım ki selülitin en büyük dostu hareketsizliktir. Hareket deyince ille de dağ bayır yürümek olarak algılamayın; tempolu dans etmekte hem keyifli hemde hareket açısından faydalıdır. Keza, yüzmek selülit için en faydalı sporlardan birisidir ve kışın kapalı salonlarda devam ettirmek şartıyla tabi… Özellikle su içerisinde seri yapılan düz ve yan yürüyüşler çok faydalıdır. Bir diğer etkili spor da bisiklete binmektir. Özellikle küçük yaşlarda edinilen bu faydalı alışkanlığı kız çocuklarımıza edindirmemiz, ileriki yıllar için çok fayda sağlayacaktır.

Yukarıdakilerin dışında selüliti önlemek için yapılacak etkili spor hareketlerini de şöyle sıralayabiliriz:

1. Sırt dik oturur pozisyonda, dizler arasına sıkıştırdığınız topu (futbol topu büyüklüğünde) sıkın – biraz tutun ve bırakın. Bunu 10 kez tekrar edin

2. Ayakta parmak ucunda yükselin – bekleyin – tabanınızı yere basın. ( 10 tekrar)

3. Eller omuz hizasında öne uzatılmış vaziyette önce çift sonra tek ayakla çömelin ve kalkın ( 6 tekrar)

4. Yatar pozisyonda, dizler kırık tabanlar yerde, kalçayı yukarı kaldırın – bekleyin ve indirin (10 tekrar)

4 no'lu hareket

4 no’lu hareket

Spor hareketlerine ek olarak, biberiye yağı ile aşağıdan yukarı doğru yapılacak masaj da ısıtıcı etkisiyle, çok faydalı olacaktır.

Özetlersek, düzenli ve bilinçli yapılan spor, doğru diyet ve doğru yaşam biçimi bizi selülitsiz bir bedene kavuşturacaktır inanın.

Neşeli, hareketli, mutlu günler…

Yıldız ÖZTÜRK

Güzellik Uzmanı