Blog

HomeHome»Uzman Görüşü»Mutluluk hormonu nasıl artırılır ? Herşey kişinin elinde mi ?

Mutluluk hormonu nasıl artırılır ? Herşey kişinin elinde mi ?

2008 yılında Psikolojik Bilim üzerine yayımlanan bir çalışmada, mutluluğumuzun %50’sinin bize miras kalan genlerden geldiği tespit edildi. Ancak yine de doğal eğiliminiz neşeli olmaktansa neşesizlik yönünde ise, daha mutlu ve parlak bir hayata sizi yönlendirecek seçimler yapabilirsiniz.

Hormonlar ve nöro vericileri, mutluluk hislerimizi yönetirler ve yaşam biçimi de bunları etkiler. Şimdi size bu temel 5 hormon ve nöro vericisi ile bunları coşturacak yöntemleri veriyoruz. Yine de mutsuzluğunuz devam ediyorsa, doktorunuza danışmanızı öneririz.

Kendinize gerçekçi hedefler koyun

Kendinize gerçekçi hedefler koyun

1. Dopamin

Bu nöro verici beynin ödüllendirme sistemini yönetir. Eğer işte bir başarınız için takdir edildiyseniz, bu ciddi bir dopamin dopingi sağlayarak mutluluğa yol açacaktır. Bu aynı zamanda haz arayan davranışları da tetikler. Gerçekçi hedefler koyarak ve bu hedefleri yakalayarak bunu daha da artırabilirsiniz ( örneğin masanızı toparlamak, spor programınıza uymak vb). Aynı zamanda, hayatınız üzerinde pozitif etkiler bırakan sağlıklı aktiviteleri de denemek isteyebilirsiniz.

 

2. Serotonin

Bu duygu durum artırıcı SSRI antidepresanların meşhur ettiği bir nöro verici olup, beyindeki serotonin seviyesini artırmaktadır. Serotonini artırmanın en doğal yolu düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Bu nedenle, tempolu bir yürüyüş modunuza olumlu etki etmektedir.

Yürüyüş en ucuz ve kolay yapılabilir egzersizdir.

Yürüyüş en ucuz ve kolay yapılabilir egzersizdir.

3. Oksitosin

Aşk hormonu olarak da anılan oksitosin, hem bir nöro verici hem de hormondur. Kaliforniya Claremont Üniversitesinden araştırmacılar, kadınlar üzerindeki etkisi üzerine detaylı bir çalışma yaparak, oksitosinin açığa çıkmasının tatmin seviyeleri ile ilgisini tespit etmiştir. Erkeklere oranla, kadın psikolojisi ve mutluluğu üzerinde daha önemli bir rol oynamasının söz konusu olduğu belirtilmektedir.

Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmenin ve diğer canlılara karşı iyi davranmanın oksitosini tetiklediği düşünülmektedir. Bunu sadece okumak bile kendinizi iyi hissettirmedi mi ? Stresin de oksitosini blokladığı bilinmekte; bu nedenle stresinizi de yönetmeye çalışın.

Sigara bir çok zararının yanısıra östrojeni de olumsuz etkiler

Sigara bir çok zararının yanısıra östrojeni de olumsuz etkiler

4. Östrojen

Serotoninin oluşmasına yardımcı olmakla birlikte, anksiyete ve sinirliliğe engel olarak modunuzun stabil kalmasına yardımcı olurç Östrojen hormonu menopozla beraber düşer ve sigara içmek, aşırı egzersiz de olumsuz etkiler. Perimenopozda, östrojen/progesteron dengesizliği de ruh halinizi olumsuz etkiler. Kortizol gibi stress hormonları, her iki hormonun da salgılanması ve fonksiyonuna müdahil olduğundan, stres yönetimi, bu hormonların dengelenmesinde yardımcı olur.

 

5. Progesteron

Bu hormon uyumanıza yardımcı olmanın yanısıra, anksiyete, sinirlilik ve ani ruh hali değişimlerini frenler. Perimenopoza giren kadınlarda 35-40 yaş arasında bu hormon düşer ve sağlıksız gıda ve aşırı stresle de bu durum daha da hızlanır. Konunun uzmanı Dr. Sara Gottfried, (Hormon tedavisi kitabının yazarı) kendinize dikkat ederek ve doğru beslenerek, hormon değiştirme tedavisine gerek kalmadan ilk önlemi alabileceğinizi ve hormonların dengelenebileceğini belirtmektedir.

Doğal Gülümseme Tetikleyiciler

• Müzik dinlemek dopamin sağlaması açısından mükemmel bir yoldur. 2011 yılında Nature Neuroscience da yayımlanan bir çalışmaya göre, McGill Üniversitesinden araştırmacılar, insanların sevdiği müziği dinlemenlerinin, iyi hissetmeye yardımcı dopamin seviyesini artırdığını açıklamışlardır.

• Karbonhidratlar serotonin seviyesini artırır; bu da, kendimizi kötü hissettiğimizde tatlı ve nişastalı gıdalar için neden aşerdiğimizi kısmen açıklar.Asgari olumsuz etki ile ruh hali üzerinde azami olumlu etki için, sağlıklı, yüksek lif içeren tam tahıllı ve kinoa gibi karbonhidratlar tercih edilmelidir.

• Okstosin seviyenizi artırmak için sevdiğiniz kişi, çocuklarınız ve evcil hayvanınız ile sarılmak gibi mutluluk verici şeyler yapın.

• Östrojeni artırmak için yoga, meditasyon, sıcak bir banyo ya da size iyi gelen stress giderici aktivitelere yönelin.

• Doymuş şeker ve yağdan uzak durarak progesteron seviyenizi optimum seviyede tutun. Stressli işlerden uzak durmak be düzenli egzersiz de yardımcı olacaktır.

Kaynak: Besthealthmag