Blog

Topuklu ayakkabı tehlikeli mi ?

Ayaklarımız….

Kah daracık pabuçlar, kah yüksek ökçeler ve sivri burunlarla sıkıştırıp ızdırap çektirdiğimiz ayaklarımız…

Yüksek ökçeler her daim moda olmaya devam ediyor

Topuklu ayakkabı her daim moda olmaya devam ediyor

Sonucunda kemik yapısı bozulmuş parmaklar, taban düşüklükleri gibi ortopedik sorunlar…

Geri dönüşü zor problemler…

2,5-3 cm’den fazlasının (bel,kalça ve dizlere) zararınıda biliriz, ancak yinede o büyülü ökçelerden asla vazgeçemeyiz.

Acaba şıklık uğruna sağlığımızı hiçe saydığımız o büyülü ökçeler üstünde yürümesini biliyormuyuz ?

Ne yazık ki hayır…

 

Genelde, toplum olarak çıplak ayakla yürürken de topuğumuza ağırlık veriyoruz. Gün içinde parmak ucunda yürüme egzersizleri (özellikle cocuklarımıza küçük yaşlarda edindirdiğimiz alışkanlık) topuğun nasıl kullanılacağı konusunda deneyim kazandıracaktır.

Şık bir topuklu ayakkabının kıyafeti tamamlayıp, bedeni daha hoş gösterdiği tartışma götürmeyen bir gerçektir. Ancak düşünün; sokağın başından, büyük bir topuk gürültüsü ile gelen hanımı o topuklular nasıl şık yapar ?

Farkındamıyız ? En sessiz olunması gereken hastahanelerde dahi 2 parmak topukla yeri göğü nasıl da inletiyoruz… Oysa herhangi bir ayakkabıcıda yüksek ökçelerin topuk ucuna susturucu ekleterek gürültüyü pratik olarak çözmek mümkündür.

Zarif ve daha sessiz adımlarla, ökçelerimizin büyüsü bedenimizi saracak, bu da şıklığımıza zerafet katacaktır.

Yeri gelmişken, şık ökçelerin ve yanlış kullanımın/seçimin verdiği zararlara da değinmek istiyorum:

Erken farkedilmez ise kemik eğriliği ilerleyen yaşlarda büyük sıkıntılara yol açıyor

1. Ayak anatomisine uyum sağlamayan modeller
Sert tabanlı, sivri burunlu, çok ince topuklu ayakkabılar ayaklarda ve parmaklarda şekil bozukluğu ve kemiklerde deformasyona sebep olarak ayaklarımızın estetiğini bozar.

2. Parmakları sıkan modeller

Tırnaklarda travmaya neden olup (batık tırnak gibi) canımızı uzun vadede acıtacak, tedavisi zor komplikasyonlara ve nasır gibi sert oluşumlara yol açar.

3.Yapay Malzemeler ile üretilmiş modeller

Terleme ile nemli ortam oluşturup mantar oluşmasına zemin hazırlar.

4. Sıkı/ dar ve ayak bileğini sıkıştıran modeller

Sinir sıkışmasına neden olup, gün içinde ağrı ve uyuşma gibi semptomlar gösterip, ilerde ameliyatla sonuçlanacak kadar canımızı sıkabilir.

5. Sürekli aynı yükseklikte topuk kullanımı

Bacak kaslarını sürekli aynı pozisyonda kasacağından ayak bel ve sırt ağrılarına neden olur. Faklı topuk boyları ile bacak kasları dinlendirilmelidir.

Vücut, yüksek ökçe ile oluşan duruş bozukluğuna bel, sırt, boyun kaslarını kasarak uyum sağlamaya; dik ve dengede tutmaya çalışırken, ağrı sinyalleriyle bizi uyarır. Uzun vadede ise fıtığa kadar varabilecek sonuçları olabilir.

 

Doğru duruş / Bozuk duruş

Doğru duruş / Bozuk duruş

7. Düztabanlık
Bedenin tüm yükünü ayaklar çeker. Çok ızdırap veren düztabanlığı önlemek için bebeklikte önlem alınması gereklidir. Özellikle, 2 yaş öncesi ortopedik dahi olsa, ayak kaslarının gelişmesini engelleyeceğinden cocuklarımıza sert tabanlı pabuçlar giydirilmemelidir.

Tüm bu bilgiler ışığında, bir kez daha görüyoruz ki, yüksek ökçeler, özellikle de yanlış seçim sonucu giydiğimiz yüksek ökçeler esasında çok da masum değil…

Bir sonraki yazımızda doğru ayakkabı seçimi, yüksek ökçeli ayakkabıları sağlıklı kullanmayla ilgili püf noktaları ve ayak bakımı konularına değinmek üzere,

Sağlıklı ve mutlu günler

Yıldız ÖZTÜRK